Telefon + 48 23 697 22 66

Jak konserwować schody z granitu?

Granitowe schody to element nieruchomości, tworzący jej niepowtarzalny styl i charakter. Kamień naturalny jest nie tylko trwałym rozwiązaniem, ale przede wszystkim estetycznym. Należy jednak pamiętać, że granit wymaga odpowiednich zabiegów konserwacyjnych. Nie muszą one być częste ani czasochłonne, ale co najmniej raz na dwa lata musimy zlecić pielęgnację kamienia, by odzyskał dawny blask.

Skupmy się jednak na podstawowych zabiegach czyszczących, jakim należy poddawać schody z granitu. Codzienne zamiatanie oraz mycie będzie w zupełności wystarczające. Trzeba jednak pamiętać o dopasowaniu odpowiednich środków, by nie uszkodzić struktury kamienia. Najprostszą, a jednocześnie bardzo skuteczną metodą, jest wykorzystanie ciepłej wody z płynem do mycia naczyń. Co jeszcze warto stosować, aby schody wciąż zachwycały wyglądem?

Czyszczenie granitu

Inaczej będzie wyglądało czyszczenie granitu, na którym pojawiły się nieestetyczne plamy. Wówczas warto uzyskać pomoc zakładu kamieniarskiego, którego przedstawiciele doradzą najlepszy sposób usunięcia zabrudzeń. Należy unikać agresywnych środków, które być może poradzą sobie z plamami, ale jednocześnie uszkodzą kamień, pogarszając jego estetykę i trwałość na stałe.

Pomocna będzie z pewnością miękka szczotka oraz ścierka, które ułatwią miejscowe doszorowanie schodów. Można także pokusić się o zakup gotowych środków pielęgnacyjnych, przeznaczonych do granitu, które dostępne są w niemal każdym sklepie chemicznym. Nie powinno się natomiast stosować uniwersalnych detergentów, ponieważ mogą zawierać substancje, które nieodwracalnie uszkodzą wierzchnią warstwę kamienia.

Konserwacja granitu

Jak wspomnieliśmy na wstępie, okresowo musi być przeprowadzana gruntowna konserwacja granitu. Zadanie to najlepiej powierzyć zakładowi kamieniarskiemu. Doświadczeni pracownicy szybko przeprowadzą zabieg, nakładając na powierzchnię schodów preparat impregnujący, którego celem jest minimalizacja chłonności kamienia, a także przedłużenie trwałości schodów.

Konserwację można także spróbować przeprowadzić samodzielnie, z wykorzystaniem gotowych preparatów. Zaleca się jednak, aby przed przystąpieniem do pracy skonsultować choćby preparat, jakiego chcemy użyć z zakładem kamieniarskim. Często w tego typu miejscach można kupić środki pielęgnacyjne. Mamy wówczas pewność, że nic złego ze schodami się nie stanie, a nasza konserwacja nie przyczyni się do pogorszenia stanu granitu.

Pielęgnacja i konserwacja schodów granitowych nie są zabiegami wymagającymi specjalistycznej wiedzy czy urządzeń. Warto dbać o kamień na bieżąco oraz zlecać jego okresową impregnację, dzięki czemu granit zachowa swoje piękno przez wiele lat, będąc oryginalną ozdobą nieruchomości.

powrót

Udostępnij post

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email

Jesteśmy autoryzowanym wykonawcą

spieków kwarcowych LAMINAM

więcej


13-200 Działdowo, ul. Księżodworska 6

Telefon + 48 23 697 22 66

Copyright © Granmar Granit 2019 Kamienie naturalne. Wszelkie prawa zastrzeżone | Warszawa, Ostróda, Białystok, Olsztyn, Działdowo
Realizacja:
Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

Administrator Danych
Polityka Prywatności
Akceptuję